37. kapitola - NÁPOJ LÁSKY

16. února 2010 v 14:01 | Evanka |  Pobertovské Bradavice
Dny prázdnin zběsile utekly a prosinec předal žezlo lednu. Bradavické pozemky nepřetržitě cukrovala sněhová nadílka. Strudentí trávící vánoční svátky doma se druhý lednový den vrátili zpátky do Bradavic.

Ani se nenadáli a bylo tu pondělí a s ním i návrat do školních lavic. Profesoři - jako by se domluvili - věnovali úvodní hodiny přednáškám o tom, jak se kvapem blíží zkoušky NKÚ a že není radno zanedbávat přípravu - už teď je pozdě začít!

Profesorka McGonagallová si po dvouhodinovce přeměňování zavolala před katedru nebelvírské studenty. Nikdo nechápal, co se děje.

"Zavolala jsem si vás sem, abych se s vámi domluvila na termínu vašeho pohovoru.""Jakého pohovoru?" tázal se se značným nezájmem znuděným hlasem Sirius Black.

"Pohovoru o vašem budoucím povolání."

"Ale vždyť na takové rozhodování máme ještě dost času - jsme teprve v pátém ročníku!"

"Děkuji za váš názor, pane Blacku, ale musím s vámi nesouhlasit. Domnívám se, že je nejvyšší čas vybrat si předměty, které budete chtít dále studovat více do hloubky."

Sirius nevypadal přesvědčeně.

"Nuže - datum pohovoru - ode dneška přesně za dva týdny odpoledne. Začneme hodinu po poledni. Kdo se hlásí o první časový úsek - od jedné do půl druhé?"

Všichni mlčeli a buď zarytě sledovali podlahu, nebo se koukali kamkoli jinam, jen aby neprotli svůj pohled s tím profesorčiným. Nikdo nechtěl jít na řadu jako první.

"Co třeba vy, slečno Evansová?"

Všichni v tu ránu s úlevou vzhlédli.

"Omlouvám se, paní profesorku, ale v tu dobu ještě mám nepovinnou hodinu studia mudlů."

"Samořejmě, zapomněla jsem. Ale druhá časovka od půl druhé by vám už měla vyhovovat, že ano?"

"Ano, paní profesorko."

"Dobře, píšu si vás. A první tedy půjde-"

"Já bych mohl, paní profesorko." přihlásil se James Potter.

"Výborně, pane Pottere."

Třetí se přihlásila Amy a další už se překřikovali jeden přes druhého.

"Kdo se nahlásil, může jít. Celkový rozpis najdete na nástěnce ce společenské místnosti." houkla profesorka McGonagallová ukrytá v hloučku studentů.

Lily s Amy opustily učebnu.

"Lily.... kdyby ti ten čas nějak nevyhovoval - kdybys třeba nestíhala - můžeme si to prohodit, mně to nevadí, mám volno-"

"Díky, Amy. Myslím, že není třeba. Studium mudlů mi o´končí o čtvrt na dvě, to stíhám."

"Víš - myslela jsem - aby sis mohla zanést učebnice do ložnice, na chvilku si odpočinout-"

Lily svitlo. No jasně! Je v tom James Potter! Má přece pohovor těsně před ní!

"Vážně není třeba, Amy. Děkuju za ochotu."

Amy nahodila lehce kyselý výraz, ale Lily si toho nevšímala. Došly dolů do sklepení, kde je čekala dvouhodinovka lektvarů. Dveře učebny již byly otevřené. profesor Křiklan je vítal se slovy, že mají dnes spoustu práce a že neuškodí, když začnou malinko dříve.

"Ale kam se mi poděli nebelvírští? Kde je vás víc?"

Lily mu vysvětlila, že se nejspíš zdrželi u ředitelky koleje a důvod. Křiklan se usmál.

"Po hodině bych s vámi rád na minutku mluvil, slečno Evansová."

Lily se posadila vedle Severuse v zadní části učebny.

"Co ti chce?"

"Netuším."

"Začneme. Ostatní snad brzy dorazí."

Mávnul rukou a tabule se začala zaplňovat drobnými písmenky.

"Dneska si zkusíme připravit Nápoj lásky."

Ve třídě to zašumělo, několik děvčat v předních lavicích včetně Amy ožilo.

"Musím vás ale předem upozornit, že žádné vzorky nesmíte odsud vynášet, ani se o to nepokoušejte. Jedná se o lektvar, který může být dosti nebezpečný, pokud přesně nedodržíte pracovní postup. Milostné vzplanutí po pozření tohoto kouzelného nápoje se v žádném případě nerovná tomu opravdovému, takže nedoporučuji používat."

"Tak proč teda tenhle lektvar děláme - když je vlastně nanic?"

"Mýlíte se, slečno Silverová. Postup se vám může hodit ns procvičení ke zkouškám NKÚ. Pokud mě pameť nešálí, párkrát se již objevil u samotných zkoušek! Účinek zkoušeli na předsedovi komise..."

Křiklan se zachechtal a ponořil se do vzpomínek.

"I lektvary připravené kouzelníkama, nebo jen ty od čarodějek?" zeptal se se zájmem Sirius Black.

Lily si vůbec nevšimla příchodu jeho i kamarádů.

"I od kouzelníků." odpověděl překvapivě profesor a třída propukla ve smích.

"Ale teď už se dejte do práce. Postup máte na tabuli a podrobnější rady v učebnici na stranách padesát tři až padesát čtyři. Nejlepší z vás bude posléze bodově ohodnocen. Hodně štěstí!"

Lily upevnila na lavici svůj kotlík a začala si chystat veškeré nezbytné přísady a pomůcky. Vytáhla z brašny i ty zbrusu nové, které dostala od Severuse k Vánocům.

"Ještě jsem ti nepoděkovala. Děkuju moc."

Měl na sobě opět šálu od Lily s drobným vyšitým S, a to i přesto, že v hradu tak chladno nebylo.

Lily si došla do skříně pro další přísady, které neměli v povinné výbavě a vzala i po jedné navíc od každé pro Severuse. Položila je před něj na stůl. Jen přikývl a už se soustředil na svoji práci.

Lily podle návodu krájela a odvažovala přesné množství přísad. S knížkou v ruce míchala podle předepsaných pravidel ve směru a v protisměru hodinových ručiček. Ingredience ze stolu pomalu mizely, Severus byl celou dobu o jeden krok napřed.

Když Lily přidal svůj vlas a naposled lektvar promíchala, dostal rudý nádech stejného odstínu jako na obrázku v učebnici. Severus byl také hotov.

"Posledních 5 minut." oznámil profesor Křiklan.

Lily začala sklízet nářadí ze stolu, přičemž si všimla, že Severus nepoužil asfodel, který mu přichystala.

"Seve, zapoměls tam dát-"

"Nezapoměl. Dal jsem tam místo něj více-"

Vtom se otočil Sirius Black sedící před němi.

"Evansová, mohla bys mi prokázat laskavost? Všichni víme, že jsi tady na lektvary nejlepší-"

Severuse, který nebyl o nic horší než Lily, ignoroval. Lily lehce přikývla.

"Víš - o svojem lektvaru nepochybuju, ten je určitě v pořádku, ale - mohla bys ochutnat lžičku toho Jamesova? Mám dojem, že nemá zdaleka tak ideální barvu, jako ten můj - a třeba bys rozpoznala, kde udělal chybu..."

Remus se culil opodál. Lily se ohnala po Siriusovi učebnicí lektvarů, ten však stihnul na poslední chvíli uhnout. Když vrhla Lily po Remusovi zlý pohled, jen pokrčil rameny a usmíval se dál. James se držel raději dál z Lilyina dostřelu.

"Však ona se mnou Evansová půjde na rande i bez lektvaru. neslyšels Křiklana? Já si potrpím na vyšší city, než jen na ty přechodné a pomíjivé vyvolané kouzelnými přísadami-" zhodnotil situaci James.

Severus zaskřípal zubama, Lily mu ale dala ruku na rameno, aby se ovládal. Ale to už Křiklan vstal a oznámil konec. Následně se procházel mezi výtvory studentů a tradičně je hlasitě hodnotil. K Lilyinu překvapení byla pochválena i Amy, jinak ne moc úspěšná v hodinách lektvarů.

"No, pane Pottere, dnes jsem celkem spokojen i s vaší prací. Myslím, že by váš lektvar dokázal na nějakou tu chvíli poblouznit jakékoli děvče. 5 bodů pro Nebelvír za váš dnešní neobvykle slušný výkon."

Vtom se otočil a mávnul hůlkou.

"Slečno Portmanová, neříkal jsem to snad jasně? Nevynášet nic ven!"

Lahvička, kterou Amy držela v ruce, se roztříštila na tisíc malinkých kousků a lektvar pokropil zem, když Křiklan mávnul hůlkou. Amy zčervenala.

"Ukliďte to. Odebírám Nebelvíru 5 bodů! Kde jsme to skončili - pan Black - katastrofa! Tímhle byste dívku leda otrávil nebo v lepším případě upoutal na celý večer k záchodové míse."

Lily se rozesmála.

"Když já jsem spíše na kouzlo osobnosti, pane profesore, lektvar nepotřebuju k tomu, abych docílil svého." vysvětlil Sirius.

"Uvidíme, jestli to vaše osobní kouzlo bude stačit členům komise NKÚ. Á - slečna Evansová a pan Snape. Jednoznačně nejlepší, nemám žádné výhrady! Uděluji každému po deseti bodech."

Studenti opouštěli učebnu, až v ní osaměla Lily s Křiklanem.

"Užila jste si Vánoce, slečno Evansová? Na vánočním plese vám to moc slušelo. Krása se s chytrostí až tak často nesnubí a vy máte to štěstí, že jste majitelkou obojího. Jen škoda, že nejste studentkou mé koleje-"

"Nikdy bych nechtěla do Zmijozelu! To bych radši zůstala studentkou nějaké z mudlovských středních škol." odpověděla mu ostře.

"Tak tedy k tomu, co jsem chtěl s vámi řešit..." přešel její nelichotivý komentář. "Chtěl jsem se jen ujistit, že budete i nadále pokračovat ve studiu lektvarů. Máte v plánu při pohovoru s profesorkou McGonagallovou prodebatovat i zaměstnání spojená s uměním lektvarů?"

Přikývla.

"Výborně, to jsem chtěl slyšet. Máte pro to ty nejlepší předpoklady! Byla by škoda zahodit takový talent. Kdykoli jsem vám k nápoci. Můžete jít."
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Shadow Shadow | 16. února 2010 v 15:04 | Reagovat

S K V Ě L É!!!   J Á  U Ž  N E V Í M  C O  M Á M  Ř Í C T !!!

2 Severuska Severuska | 16. února 2010 v 16:28 | Reagovat

Tak to je mazec! Ty máš takové nadání popisovat i detaily,které tomu dodávají tu správnou atmosféru...! No prostě úžasný,jako vždy!:)

3 Sasanka Sasanka | Web | 19. února 2010 v 15:51 | Reagovat

Víš co mě doštalo nejvíc? Jak chudák zkoušející u NKÚ musel ochutnávat lektvary lásky od kouzelníků :D:D:D:D Ještě teď se tomu směju, když si představím, jak to muselo vypadat XD A tentokrát, světe div se, jsem narazila na pár drobných překlepů, takže můžu kritizovat (asi poprvé)... Hned v prvním odstavci máž studenti s dlouhým í :D A v posledním odstavci máš nápoci, což asi mělo být nápomoci :D
Jsem spokojená, že jsem alespoň jednou mohla napsat ne úplně kladnou kritiku :D A jdu na další kapitolu...

4 superkamosky01 superkamosky01 | Web | 20. února 2010 v 19:53 | Reagovat

DOOOBRÝ!!!! Tahle kapitola je odpravdu D.O.K.O.N.A.L.Á. :-)
Jak ta Amy chtěla vynýst ten nápoj ze třídy, to jsem nemohla. A ten zkoušející musel být vtipnej. :D

5 pisarna pisarna | Web | 5. května 2010 v 17:53 | Reagovat

Tak tahle kapitola je fakt výborná! Nešlo se nesmát :D

6 Moony Moony | Web | 4. června 2012 v 22:41 | Reagovat

:D :D super :D

7 MsBrontofuzik MsBrontofuzik | Web | 2. ledna 2013 v 16:28 | Reagovat

Je to skvele napísané, ako vždy, nemám slov. Vidím tu v komentároch nejakú kritiku. Ono preklepy sú vždy, v druhej vete nie sú len "studentí" ale "strudentí", ale človek to ľahko prehliadne a vie to prečítať. A to je hlavné. :)

8 Mayia Mayia | 13. března 2014 v 0:03 | Reagovat

"Ukliďte to. Odebírám Nebelvíru 5 bodů! Kde jsme to skončili - pan Black - katastrofa! Tímhle byste dívku leda otrávil nebo v lepším případě upoutal na celý večer k záchodové míse." :D

9 Cornelie Katniss Mandy Cornelie Katniss Mandy | 2. června 2014 v 13:12 | Reagovat

Úžasný! Nechtěla bys vyzkoušet Jamesův lektvar? =D:-) 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama